Wywiady i artykuły

Publikacje i informatory

Przepisy prawne
Informacje o projekcie
Adresy i telefony
Linki
Kontakt
Powrót do strony głównej

 

Kilka słów o Curriculum Vitae

Katarzyna Stawiarska

 

Potencjalny pracodawca w ciągu 10 sekund podejmuje decyzję o tym, czy warto dokładniej przeczytać nasze CV. Dlatego ważne jest pierwsze wrażenie. Prawidłowo sformatowane i czytelne CV to połowa sukcesu. Zadbajmy o to, by nasz dokument wyglądał przejrzyście i schludnie.

Życiorys należy zatytułować Curriculum Vitae. Pod spodem umieszczamy swoje dane osobowe. Powinno znaleźć się tu imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy oraz e-mail (profesjonalny).

Obok danych osobowych można zamieścić swoje zdjęcie. Nie jest to konieczne, ale ma swój walor. Ociepla nasz wizerunek oraz sprawia, że dokument wygląda przyjaźniej. Zamieszczając zdjęcie postarajmy się wybrać takie, na którym jesteśmy lekko uśmiechnięte. Jest to drobny zabieg psychologiczny, który wywoła u odbiorcy ciepłe emocje.

Tytuł stanowiska, na które aplikujemy, możemy wpisać pod danymi i zatytułować jako swój cel zawodowy.

Umieszczając informacje o doświadczeniu zawodowym pamiętajmy o pełnych nazwach zakładów pracy, datach, obejmowanych stanowiskach oraz zakresach obowiązków. Jeżeli nasze doświadczenie pokrywa się z profilem pracy, o którą się staramy, warto wypisać zakres obowiązków z poprzedniego miejsca pracy, biorąc pod uwagę nowe miejsce pracy.

Opisując wykształcenie skupmy się na najważniejszych etapach naszej edukacji. Nie męczmy pracodawcy niepotrzebnymi informacjami. Wybierzmy tylko te elementy ścieżki edukacyjnej, które są istotne z punktu widzenia pracy, o którą się staramy.

Pisząc o umiejętnościach i kwalifikacjach, pokażmy nie tylko te, które mogą się nam przydać w przyszłej pracy, ale również takie, które świadczą o naszej wszechstronności lub wyjątkowości. Jeżeli mamy ukończone ciekawe kursy lub warsztaty warto o tym wspomnieć.

Wedle zasdy, że każde nasze działanie świadczy o tym kim jesteśmy, dobrze jest umieścić kilka informacji o swoich zainteresowaniach. Jest to sposób pokazania naszych cech osobowościowych. Uprawianie sportów grupowych świadczy to o tym, że dobrze funkcjonujemy w zespole, lubimy spędzać czas wśrod ludzi i wypoczywamy aktywnie. Nietypowe pasje i egzotyczne zainteresowania są również mile widziane. Ten element może przykuć uwagę pracodawcy i sprawić, że ewentualna rozmowa kwalifikacyjna potoczy się w tym dobrym dla nas kierunku.

Na końcu należy zamieścić informacje na temat referencji, które na prośbę pracodawcy chętnie uzupełnimy oraz klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.

 

Pracodawca powinien odnieść wrażenie, że nie jest to standardowe CV,  tylko zindywidualizowany dokument, wysłany tylko do niego, wyjątkowy tak jak pracownik, który stara się o zatrudnienie.

Pisząc C.V. pamiętajmy by nie mijać się z prawdą i nie fantazjować. Większość umiejętności łatwo jest sprawdzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie ma jednej dobrej recepty na napisanie idealnego CV. Jest wiele sposobów uczynienia go interesującym. Pamiętajmy, aby nasz życiorys był spójny, logiczny oraz żeby pokazywał nas jako osoby rzetelne oraz konsekwentne w działaniu.

 

Najczęstsze błędy w CV:

http://www.pracuj.pl/cv-zyciorys-praca-najczestsze-bledy-w-cv.htm#top

Przykładowe wzory CV do konkretnych stanowisk:

http://www.pracuj.pl/cv-zyciorys-wzory.htm

 

 

 

 

Ostatnie materiały w serwisie

z Od pomysłu do działania - poradnik dla kobiet aktywnych 50+
z

Zarządzanie wiekiem w pytaniach i odpowiedziach dla pracodawcy

z

Oni wiedzą lepiej

z

Jutro pracowników zaczyna się dzisiaj

z

Irytacja na Ligę Mistrzów i BAR zielonogórzanek

z

Czym jest dyskryminacja - rozpoznawanie, zapobieganie - cztery części

z

Tam, gdzie świeci słońce

z

Życie zaczyna się
na 2655 m.n.p.m.

z "Lubię ludzi ruszyć" - rozmowa Aktywnych
z W kręgu kobiet 50+
z 50+? Imponuje zaangażowaniem!
z Pięćdziesiątka z puzzli
z Kilka słów o Curriculum Vitae
z Trudne rozmowy - o rozmowie kwalifikacyjnej
z W drodze do pracy - dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie
z Całe życie to rozwój - zalety wieku 50 plus
z Umowa o dzieło - przepisy
z Umowa zlecenie - przepisy
z O projekcie Strefa Aktywnych kobiet
z

Materiały w sieci


Patroni medialni

 

z

 

 

 
       
Strona powstała w ramach projektu  „Strefa aktywnych kobiet” realizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.