Wywiady i artykuły

Publikacje i informatory

Przepisy prawne
Informacje o projekcie
Adresy i telefony
Linki
Kontakt
Powrót do strony głównej

 

50+? Imponuje zaangażowaniem!

Małgorzata Olszewska

Czytelniczko tego tekstu, jeżeli masz powyżej 50 lat, powinnaś wiedzieć, że coraz większa liczba pracodawców ceni Twoje doświadczenie zawodowe i zaangażowanie. Jeżeli jesteś młodsza, też nie odchodź od ekranu – za 20 lat zarządzanie wiekiem będzie cię bezpośrednio dotyczyło. Prawdopodobnie znajdziesz się w gronie Polaków powyżej 45. roku życia, którzy wówczas będą stanowili prawie połowę populacji czynnej zawodowo. Pracodawco – ten artykuł jest również dla Ciebie, bo pokazuje, dzięki jakim ludziom możesz zwiększyć efektywność swojej firmy.

Zarządzanie wiekiem – age management – to w skrócie zespół działań, które kształtują funkcjonowanie firmy w taki sposób, żeby stała się miejscem przyjaznym dla każdego pracownika, niezależnie od jego wieku, stażu pracy i stanowiska, jakie zajmuje.

– To się opłaca, zarówno zatrudnionemu, jak i pracodawcy. Zatrzymanie w przedsiębiorstwie pracowników po 45. czy 50. roku życia, przy zachowaniu efektywności ich działań, powinno być jednym z podstawowych elementów działalności podmiotów gospodarczych – mówi Beata Majecka, koordynatorka programu „Wykorzystaj nas. Pracownicy 45+ w Twojej firmie”, prowadzonego przez gdański oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Badania PTE wskazują, że zaledwie kilka procent pracodawców – w tym wypadku małych i średnich przedsiębiorców – zna zasady zarządzania wiekiem. Jest jednak i optymistyczny akcent: o wiele większa liczba osób chce zdobyć tę wiedzę, bo wie, że zatrudnianie osób 50+ przełoży się na realne zyski firmy. W zdobywaniu informacji pomagają projekty edukacyjno-promocyjne, jak właśnie „Wykorzystaj nas” czy działania Polskiej Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto też czerpać inspirację z dobrych praktyk, stosowanych w polskich firmach.

Zdrowie i dobra atmosfera

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie zatrudnia 82 osoby. Czterdzieści spośród nich – w tym dziesięć kobiet – ukończyło 50 lat. Najstarszy pracownik ma ponad 70 lat. Seniorzy zatrudnieni są we wszystkich działach, a więc jako egzaminatorzy na prawo jazdy, diagności w stacji kontroli pojazdów czy pracownicy administracyjni.

- Podczas rekrutacji nie zwracamy uwagi na lata, liczą się dla nas kompetencje. Zdajemy sobie sprawę, że atutem młodych jest świeżo nabyta wiedza, a starszych – wieloletnie doświadczenie. Dlatego w poszczególnych działach pracują osoby w różnym wieku, które świetnie się uzupełniają – tłumaczy Barbara Zelmańska, specjalista ds. pracowniczych z olsztyńskiego WORD.

W ośrodku nie istnieje osobny program dla osób 50+. Udogodnienia wprowadza się dla wszystkich pracowników – młodszych, starszych, rodziców małych dzieci czy niepełnosprawnych. Każdy zatrudniony jest objęty programem pracowniczym, co gwarantuje mu m.in. dokształcanie, rekreację czy badania lekarskie.

- Nasi pracownicy mogą korzystać z siłowni i stołu do ping-ponga, dostają też bilety na imprezy sportowe i kulturalne. Wszyscy, niezależnie od wieku, uczestniczą w corocznych szkoleniach. Dużą wagę przykładamy też do programów zdrowotnych. Oprócz obowiązkowych badań okresowych, chętnym proponujemy dodatkowe, bardziej szczegółowe analizy krwi pod kątem najczęstszych chorób. Kobiety mogą poddać się mammografii i USG piersi, a mężczyźni – zbadać prostatę. Starsi pracownicy często korzystają też z organizowanych co roku szczepień przeciwko grypie – mówi Barbara Zelmańska.

Pracownicy 50+ cenią sobie także elastyczny czas pracy. Zdarzają się sytuacje, w których przed emeryturą biorą oni bezpłatny urlop – żeby odpocząć i przestawić się psychicznie na nową sytuację. Olsztyński WORD zatrudnia także na część etatu i umowy zlecenia osoby 50+, które przeszły na emeryturę w innym zakładzie. Pracownicy zostają, bo czują, że ich wiedza jest potrzebna. Przykładowo, diagności ze stacji kontroli pojazdów, których doświadczenie sięga lat 70. ubiegłego wieku, zawsze są wzywani do nietypowych przypadków, zajmują się również zabytkowymi autami. Pani, która pracuje w WORD-zie od początku jego istnienia, czyli od 1998 roku, to z kolei bezcenne źródło informacji o firmie i stosowanych tam procedurach.

W przeprowadzanych co roku ankietach przeważająca większość pracowników podkreśla, że jest zadowolona z pracy.
- Rzeczywiście, nie ma u nas rotacji, zatrudnieni związują się z firmą. Oczywiście, są i minusy, na przykład to, że ośrodek nie daje wielkich możliwości awansu. Jednak dla osób, które cenią przyjazną atmosferę i świadczenia socjalne, jesteśmy idealni – podkreśla Barbara Zelmańska.

Usprawniamy pracę

System opieki zdrowotnej czy elastyczne formy zatrudnienia to również atuty spółki Filter Service ze Zgierza. Na 205 osób, 85 pracowników ma ukończone 50 lat. Co więcej, połowa z nich to kobiety. Osoby 50+ pracują na oddziale produkcyjnym oraz w administracji, gdzie posady są stałe, a rekrutacji przeprowadza się niewiele. Nabór na stanowiska produkcyjne uzależniony jest od popytu na dane wyroby i potrzeb firmy.

- Osoby na produkcji zatrudniane są zarówno w systemie pracy akordowej, jak i stawek godzinowych. Podczas rekrutacji nie zwracamy uwagi na wiek, ale na chęci i możliwości pracy. Zatrudnieni wykonują pracę manualną, więc jeśli odnajdą się w niej i zarazem spełnią oczekiwania pracodawcy, to pozostają w firmie na długo. Niektórzy związani są z nią nawet przez 10-15 lat– mówi Bożena Szydłowska, specjalista ds. kadr w Filter Service.

W zakładzie pracuje 14 emerytów, którzy po przerwaniu stosunku pracy wrócili na pełny etat lub jego część. Aktywność zawodowa ma znaczenie nie tylko dla nich samych – wiedzę doświadczonych pracowników wykorzystuje się w kształceniu młodych kadr.

– Efektem takiego podejścia jest wiele nagród oraz certyfikatów wysokiej jakości naszych wyrobów. W zakładzie działa również system racjonalizacji, który bazuje na doświadczeniu pracowników. Składają oni wnioski, w których proponują, w jaki sposób zmodernizować urządzenia, usprawnić pracę czy zwiększyć jej bezpieczeństwo. Każdy wniosek, który spotka się z uznaniem komisji i zostanie przyjęty do realizacji, to dla jego autora satysfakcja i zarazem wyróżnienie, które znajduje odzwierciedlenie w nagrodzie finansowej – dodaje Monika Bogusz, referent ds. płac i kadr.

Wszyscy zatrudnieni w Filter Service mogą korzystać ze świadczeń socjalnych i zdrowotnych. Dzięki Zakładowemu Funduszowi Świadczeń Socjalnych pracownicy mogą liczyć między innymi na dofinansowania do rekreacji, paczki świąteczne dla dzieci, talony na Boże Narodzenie czy pożyczki. Z kolei Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umożliwia osobom niepełnosprawnym korzystanie z dopłat do leków albo turnusów rehabilitacyjnych.

Na imprezę z wnukami

Ogłoszenia o wolnych stanowiskach wywieszone na poczcie, pakiety medyczne, ubezpieczenie grupowe czy elastyczne formy zatrudnienia – z wartości takich udogodnień dla pracowników 50+ doskonale zdaje sobie sprawę IKEA, która promocję różnorodności i zapobieganie dyskryminacji ma wpisane w kulturę organizacyjną firmy.

- Jesteśmy przekonani o konieczności współpracy osób na różnych etapach życia i mających rozmaite doświadczenie zawodowe. Nie jest to tylko kwestia zatrudniania starszych pracowników, ale i zatrzymywania ludzi w firmie. Dzięki temu wiedza zdobywana latami w IKEA staje się ogromną korzyścią także dla pracodawcy – mówi Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy Grupy IKEA w Polsce.

Zgodnie z tą wizją IKEA aktywnie poszukuje doświadczonych pracowników. Oferty zatrudnienia opatrzone są adnotacją „Też dla 50+”. W Krakowie były one dodatkowo umieszczane tam, gdzie miały większe szanse na uwagę osób dojrzałych – na poczcie i tablicach ogłoszeń. Dzięki tego typu działaniom około 150 osób zatrudnionych w firmie to pracownicy powyżej 50. roku życia (z czego mniej więcej połowę stanowią kobiety).

Brak doświadczenia czy konieczność przekwalifikowania się nie stanowią bariery dla podjęcia pracy. Zatrudnieni, niezależnie od wieku, mają możliwość nauczenia się zawodu i uczestnictwa w szkoleniach. Ogromnym udogodnieniem jest elastyczny czas pracy – w pełnym lub niepełnym wymiarze etatu albo w indywidualnie dobranych godzinach. Plusy to również pakiet medyczny, ubezpieczenie grupowe i dofinansowanie do zajęć sportowych. Jeśli pracownicy zdecydują się przejść na emeryturę, otrzymują dodatkowe odprawy, oprócz tych przewidzianych w Kodeksie Pracy. Mogą też liczyć na pomoc pracowników HR – jak we Wrocławiu, gdzie ci ostatni przygotowali praktyczny poradnik dla rozważających zakończenie kariery.

- Te wszystkie działania mają dla naszych pracowników ogromne znaczenie. Ponad wszystko jednak ważna jest atmosfera otwartości i życzliwości, a także stałość oraz pewność zatrudnienia – podsumowuje Karolina Horoszczak. I przytacza historię sklepu IKEA w Katowicach, gdzie na Dzień Dziecka pracownicy mogą przyjść z wnukami, a mikołajkowa zabawa organizowana jest i dla dzieci, i dla wnucząt zatrudnionych.

I to jest chyba klucz do zmiany w podejściu do zarządzania wiekiem. Zrozumienie, że wartościowy pracownik może pojawić się na firmowej imprezie zarówno z dziećmi, jak i z dziećmi tych dzieci. Bo – jak podkreśla Beata Majecka – to nie parytety i prawne uwarunkowania sprawią, że pracodawcy będą zatrudniać coraz więcej osób 50+, ale zmiany w myśleniu.

- Pracodawcy powinni zrozumieć, że ci ludzie mają duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, potrafią w wyważony sposób rozwiązywać problemy, a przy tym są lojalni w stosunku do przedsiębiorstwa. Oni nie chcą jak najszybciej uciekać na emeryturę! Jeżeli rezygnują z pracy, to dlatego, że kierownicy nie potrafili w odpowiedni sposób wykorzystać ich zalet. Bo docenieni, mogą imponować swoim zaangażowaniem – podsumowuje Beata Majecka z gdańskiego PTE.

 

 

 

 

Ostatnie materiały w serwisie

z Od pomysłu do działania - poradnik dla kobiet aktywnych 50+
z

Zarządzanie wiekiem w pytaniach i odpowiedziach dla pracodawcy

z

Oni wiedzą lepiej

z

Jutro pracowników zaczyna się dzisiaj

z

Irytacja na Ligę Mistrzów i BAR zielonogórzanek

z

Czym jest dyskryminacja - rozpoznawanie, zapobieganie - cztery części

z

Tam, gdzie świeci słońce

z

Życie zaczyna się
na 2655 m.n.p.m.

z "Lubię ludzi ruszyć" - rozmowa Aktywnych
z W kręgu kobiet 50+
z 50+? Imponuje zaangażowaniem!
z Pięćdziesiątka z puzzli
z Kilka słów o Curriculum Vitae
z Trudne rozmowy - o rozmowie kwalifikacyjnej
z W drodze do pracy - dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie
z Całe życie to rozwój - zalety wieku 50 plus
z Umowa o dzieło - przepisy
z Umowa zlecenie - przepisy
z O projekcie Strefa Aktywnych kobiet
z

Materiały w sieci

 

Patroni medialni

 

z

 

 
       
Strona powstała w ramach projektu  „Strefa aktywnych kobiet” realizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.