Wywiady i artykuły

Publikacje i informatory

Przepisy prawne
Informacje o projekcie
Adresy i telefony
Linki
Kontakt
Powrót do strony głównej

 

Jutro pracowników zaczyna się dzisiaj

Małgorzata Olszewska

 


Elastyczny czas pracy, transfer wiedzy, systemy opieki zdrowotnej czy dogodne sposoby przechodzenia na emeryturę – to tylko niektóre elementy dobrych praktyk z zakresu zarządzania wiekiem, jakie są stosowane w zagranicznych firmach. Mogą one stanowić znakomitą inspirację dla polskich pracodawców, którym zależy na wykorzystaniu potencjału pracowników 50+.

Proces zarządzania wiekiem zaczyna się już w momencie, gdy… pracownicy są młodzi. Wymaga on bowiem szerokiego spojrzenia na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, zorganizowania wszystkich sfer jego działania – od rekrutacji, przez szkolenia, kierowanie karierą oraz ustalanie dogodnego trybu pracy, po procedury odchodzenia na emeryturę. Praktycznie każdy z tych aspektów – może z wyjątkiem emerytury – odnosi się do wszystkich zatrudnionych, niezależnie od wieku.

Wiedza zostaje w firmie

Z konieczności takiego holistycznego podejścia zdał sobie sprawę koncern Voestalpine z Austrii, zajmujący się produkcją stali. Ponieważ sukces tej firmy w głównej mierze zależy od kwalifikacji zespołu, w 2001 roku wprowadzono tam program „LIFE”. Organizuje on życie przedsiębiorstwa na różnych poziomach, również tam, gdzie dotyczy to współpracy ze starszymi osobami.

„LIFE” to skrót od Light-hearted, Innovative, Fit, Efficient. Za tymi hasłami kryją się między innymi postulaty zatrzymywania w firmie dojrzałych pracowników oraz integracji nowo zatrudnionych. Oprócz tego liczy się transfer wiedzy i szkolenia, ergonomia i ograniczenie zadań mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia oraz wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Właśnie ta ostatnia kwestia była największym problemem dla starszych pracowników Voestalpine, którzy często musieli pracować na zmianach nocnych. Po ich sugestiach zarząd firmy wprowadził trzy warianty tygodniowego czasu pracy: 34,4; 36 i 38,5 godzin do wyboru. Wszyscy pracownicy otrzymali dodatkowo 33 godziny na kursy związane z działalnością firmy. Dojrzałe osoby były też szkolone na mentorów dla nowo zatrudnianych.

Z tego, jak ważny jest transfer wiedzy, zdaje sobie sprawę również austriacki Verbund Konzern, wytwórca i dystrybutor energii elektrycznej. W firmie promowano pozytywne postrzeganie starszych pracowników jako osób z dużym doświadczeniem. Jeden z wprowadzonych programów zakładał, że mają oni przekazywać trenerom swoją praktyczną wiedzę. Najważniejszy w tym jest fakt, że nie tylko mentorami, ale i szkoleniowcami były osoby po 45. roku życia.

Planowanie dla dojrzałych

Z kolei w holenderskiej spółce ubezpieczeniowej Achmea każdy z dojrzałych pracowników co pięć lat spotyka się z doradcą zawodowym, aby zaplanować dalszy przebieg kariery. Czterdziestolatkowie zyskują prawo do 10 płatnych dni w roku, które mają przeznaczyć na kursy związane z działalnością firmy. Szkolenia prowadzone są przy użyciu metod dostosowanych do potrzeb dojrzałych osób, a ich tematykę ustala się w zależności od potrzeb firmy i planów rozwoju pracownika. W Achmei takie kursy mogą prowadzić do awansu, nie tylko w pionie, ale i w poziomie.

Bo różnicowanie obowiązków, które zapobiega wypaleniu i dodaje motywacji do pracy, to ważny element zarządzania wiekiem. Zdają sobie z tego sprawę władze szwedzkiego Malmö, które – by zatrzymać w pracy nauczycieli po 60. roku życia – ustaliły, że ograniczą najbardziej stresującą część ich pracy – zajęcia dydaktyczne – a w zamian oddelegują profesorów do innych działań w szkole. Podobnie estońskie przedsiębiorstwo komunikacyjne Tallin Bus wysyła starszych kierowców do pracy na liniach, gdzie natężenie ruchu i stres są mniejsze – na przykład na przedmieściach. Osoby, które nie mogą już kierować pojazdami, są zatrudniane jako ochroniarze na parkingu. Dzięki temu mają poczucie łączności z firmą, a ich motywacja do pracy wzrasta.

Emerytura szyta na miarę

Niezależnie od wprowadzanych udogodnień, nadchodzi jednak moment, w którym pracownik przechodzi na emeryturę. Z perspektywy zarządzania wiekiem bardzo ważny jest sposób, w jaki następuje rozstanie z pracą. Idealnie, jeśli dopuszczane są różnorodne warianty zakończenia kariery – np. pozostanie w zakładzie w niepełnym wymiarze godzin czy zatrudnienie tymczasowe. Ważne jest też wsparcie ze strony firmy czy zapewnienie kontaktu z kolegami z pracy.

Z punktu widzenia zysków przedsiębiorstwa istotne jest, aby pracownicy możliwie rzadko wybierali wcześniejszą emeryturę. I tak na przykład, pielęgniarki ze szpitala uniwersyteckiego w brytyjskim Newham mogą przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat. Jeśli jednak chcą i pozwalają im na to stan zdrowia oraz umiejętności, pozostają w pracy do osiągnięcia właściwego wieku emerytalnego, czyli 65 lat. Konsultanci medyczni pracują nawet do 70. roku życia. Sześćdziesięciolatkowie mogą też rozwiązać stosunek pracy, a następnie zatrudnić się ponownie, na niższym stanowisku, gdzie jest mniejsza odpowiedzialność, a tym samym ograniczony stres.

Inne ważne elementy zarządzania wiekiem to np. ergonomiczne stanowiska pracy czy profilaktyka i ochrona zdrowia. Podobnie jak wcześniejsze praktyki, nie są one zarezerwowane dla starszych pracowników. Właściwe zarządzanie wiekiem sprowadza się do takiej organizacji przedsiębiorstwa, żeby wszyscy czuli się w nim zadbani i docenieni – czy mają dwadzieścia pięć lat, czy o czterdzieści więcej. Przyszłe udogodnienia dla dojrzałych pracowników trzeba bowiem organizować już teraz, bo – jak głosi cytat z Mrożka – „jutro to dziś – tyle, że jutro”.


 

 

 

 

Ostatnie materiały w serwisie

z Od pomysłu do działania - poradnik dla kobiet aktywnych 50+
z

Zarządzanie wiekiem w pytaniach i odpowiedziach dla pracodawcy

z

Oni wiedzą lepiej

z

Jutro pracowników zaczyna się dzisiaj

z

Irytacja na Ligę Mistrzów i BAR zielonogórzanek

z

Czym jest dyskryminacja - rozpoznawanie, zapobieganie - cztery części

z

Tam, gdzie świeci słońce

z

Życie zaczyna się
na 2655 m.n.p.m.

z "Lubię ludzi ruszyć" - rozmowa Aktywnych
z W kręgu kobiet 50+
z 50+? Imponuje zaangażowaniem!
z Pięćdziesiątka z puzzli
z Kilka słów o Curriculum Vitae
z Trudne rozmowy - o rozmowie kwalifikacyjnej
z W drodze do pracy - dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie
z Całe życie to rozwój - zalety wieku 50 plus
z Umowa o dzieło - przepisy
z Umowa zlecenie - przepisy
z O projekcie Strefa Aktywnych kobiet
z

Materiały w sieci

 

Patroni medialni

 

z

 

 
       
Strona powstała w ramach projektu  „Strefa aktywnych kobiet” realizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.