Wywiady i artykuły

Publikacje i informatory

Przepisy prawne
Informacje o projekcie
Adresy i telefony
Linki
Kontakt
Powrót do strony głównej

 

Oni wiedzą lepiej

Małgorzata Olszewska


Osoby 50+ to dla polskich pracodawców przede wszystkim nieocenione źródła wiedzy. Rodzime firmy starają się jak najlepiej wykorzystać te umiejętności, a w perspektywie – zadbać o ich przekazanie młodszym zatrudnionym.

Centrum Techniki Okrętowej SA w Gdańsku wymaga od pracowników wykształcenia, kreatywności oraz odpowiedzialności. Nic dziwnego, bo zajmuje się badaniami oraz tworzeniem innowacyjnych projektów dla przemysłu morskiego. Świadczy usługi innym branżom gospodarki, a w swojej wizytówce internetowej podkreśla, że robi to „na najwyższym poziomie”.

Pracownik jako mentor

Jest oczywiste, że takie prace wymagają specjalistycznej wiedzy i muszą być prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Pracodawca deleguje więc do ich wykonywania osoby 50+ oraz emerytowanych pracowników, którzy pełnią rolę wewnętrznych ekspertów firmy. Rekrutacja prowadzona jest na bieżąco, zatrudnieni otrzymują umowy na czas określony, w których ściśle określone są warunki, godziny pracy (elastyczne, bo liczy się przede wszystkim osiągnięcie celu) oraz zakres obowiązków.

Ważnym zadaniem dojrzałych pracowników jest pełnienie funkcji mentora wobec nowo zatrudnionych inżynierów. Na takiej organizacji nauczania korzystają wszyscy – młodzi, którzy zyskują szansę współpracy ze świetnie wykwalifikowanym zespołem, firma, która nie musi dodatkowo inwestować w szkolenia, oraz sami pracownicy 50+, bo oprócz dodatkowych korzyści finansowych zyskują też poczucie, że są potrzebni i doceniani, a swoją wiedzę przekazują dalej.

Partnerstwo przede wszystkim

Z podobnych założeń wychodzi polsko-amerykańska Korporacja ZEMAT z Łodzi, która produkuje i dostarcza urządzenia wykorzystujące wysokie częstotliwości w procesie zgrzewania polimerów. Skomplikowane zamówienia sprawiają, że firma nie tylko wymaga specjalistycznej wiedzy, ale też potrzebuje stabilnych kadr. Stawia więc na długoletnich pracowników, których doświadczenie gwarantuje sukces w wykonywaniu zleceń.

Ponad połowa zatrudnionych w firmie ZEMAT to 50-latkowie. Przedsiębiorstwu zależy, aby pracownicy wiązali się z nim na jak najdłuższy czas, zaprasza też do współpracy emerytów, którym proponuje elastyczne formy zatrudnienia. Dzięki temu w sytuacji zmniejszenia liczby zamówień można zredukować czas pracy, a gdy nadchodzi gorący okres – zespół jest gotowy do podjęcia nowych zadań. W zamian zatrudnieni zyskują świadomość, że ich wiedza jest doceniana i przekazywana młodszym oraz – oczywiście – poprawiają stan swoich portfeli.

Jednak finanse to niejedyny sposób na układanie dobrych stosunków z osobami 50+. Praktyką w firmie ZEMAT są spotkania zatrudnionych z szefostwem, co pozwala na kształtowanie partnerstwa i poprawia atmosferę w zespole. Dzięki tak pozytywnemu podejściu ZEMAT cieszy się opinią dobrego pracodawcy. Nie ogranicza się przy tym do działań na własnym terenie – współpracuje z innymi przedsiębiorcami w regionie i promuje wśród nich pozytywne praktyki zatrudniania.

Doświadczenie i emocje

Podkreślanie wagi odpowiedzialności społecznej to także domena firmy Kampol z Legnicy, lidera w branży piekarniczo-cukierniczej na Dolnym Śląsku. Przedsiębiorstwo na współpracę z osobami 50+ było otwarte od samego początku istnienia. Wypracowało sobie długofalową strategię działania, która angażuje kadry, BHP i doradców zawodowych.

Dojrzali pracownicy mają pewność, że warunki zatrudnienia będą dostosowane do ich potrzeb, a oni sami – włączani w życie przedsiębiorstwa na wszystkich jego poziomach. Stanowiska pracy są ergonomiczne, a zadania spełniają normy BHP. Zatrudnieni objęci są systemem ochrony zdrowia, który obejmuje cykliczne kontrole warunków pracy, badania okresowe i konsultacje lekarskie. Działają w mieszanych wiekowo zespołach – daje to bardzo dobre efekty, bo doświadczenie starszych może spotkać się z dynamizmem młodych. Jeśli jednak pojawiają się problemy, wszyscy mogą liczyć na szkolenia z komunikacji. Także praktyki uczniowskie i staże odbywają się pod opieką dojrzałych pracowników.

Osoby 50+ włączane są w pozostałe działania firmy, między innymi w wolontariat pracowniczy. Kampol korzysta z ich wiedzy oraz z takich zasobów emocjonalnych, jak odpowiedzialność, zaangażowanie, umiejętność współodczuwania. Dzięki temu wzrasta nie tylko przychód firmy, ale także jej renoma. I wydaje się, że właśnie taki sposób postrzegania dojrzałych osób – jako mających wiedzę, charakter i doświadczenie życiowe – to świetny wzór, nie tylko dla firm, ale i dla każdej społeczności.

Źródło: Eurofound i Zysk50plus.pl

 

 

 

 

Ostatnie materiały w serwisie

z Od pomysłu do działania - poradnik dla kobiet aktywnych 50+
z

Zarządzanie wiekiem w pytaniach i odpowiedziach dla pracodawcy

z

Oni wiedzą lepiej

z

Jutro pracowników zaczyna się dzisiaj

z

Irytacja na Ligę Mistrzów i BAR zielonogórzanek

z

Czym jest dyskryminacja - rozpoznawanie, zapobieganie - cztery części

z

Tam, gdzie świeci słońce

z

Życie zaczyna się
na 2655 m.n.p.m.

z "Lubię ludzi ruszyć" - rozmowa Aktywnych
z W kręgu kobiet 50+
z 50+? Imponuje zaangażowaniem!
z Pięćdziesiątka z puzzli
z Kilka słów o Curriculum Vitae
z Trudne rozmowy - o rozmowie kwalifikacyjnej
z W drodze do pracy - dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie
z Całe życie to rozwój - zalety wieku 50 plus
z Umowa o dzieło - przepisy
z Umowa zlecenie - przepisy
z O projekcie Strefa Aktywnych kobiet
z

Materiały w sieci

 

Patroni medialni

 

z

 

 
       
Strona powstała w ramach projektu  „Strefa aktywnych kobiet” realizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.