Wywiady i artykuły

Publikacje i informatory

Przepisy prawne
Informacje o projekcie
Adresy i telefony
Linki
Kontakt
Powrót do strony głównej

 

Zarządzanie wiekiem w pytaniach i odpowiedziach

pod redakcją Małgorzaty Łojkowskiej

 

W wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce, promuje się w ostatnim czasie zarządzanie wiekiem, jako ważny element polityki zarządzania personelem. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że pracodawcy coraz bardziej świadomie podchodzą do spraw związanych z zatrudnieniem i coraz więcej z nich zauważa, że zróżnicowanie wiekowe zespołu pozytywnie wpływa na jego efektywność. Drugim powodem jest potrzeba przystosowania organizacji do zmian jakie nastąpią w najbliższym czasie na rynku pracy. Zachodzące obecnie procesy demograficzne skutkować będą już wkrótce istotnym spadkiem liczby osób w wieku produkcyjnym. Coraz więcej osób na rynku pracy przekracza 50 rok życia i liczba ta rośnie. Żyjemy dłużej niż poprzednie pokolenia, coraz mniej rodziców decyduje się na posiadanie więcej niż dwójki dzieci, dodatkowo w Polsce wiele młodych osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy. Projekty reform systemu emerytalnego w Unii Europejskiej zmierzają do podwyższenia wieku, w którym będzie można przejść na emeryturę. Dlatego niedługo znacząca część potencjalnych kandydatów do pracy będzie w wieku średnim i starszym.

Wiek 50+ nie stanowi przeszkody w efektywnym działaniu, jeżeli pracownik dba o swój rozwój osobisty i zawodowy, a pracodawca tworzy mu przyjazne miejsce pracy. Pracownicy w wieku średnim i starszym mają wiele zasobów, które mogą pozytywnie wpływać na działalność organizacji, mają jednak także, w pewnym stopniu, inne niż młodzi, potrzeby. Aby przyciągnąć do organizacji utalentowanych starszych pracowników, warto wprowadzić rozwiązania, które pomogą im odnosić w pracy jak najlepsze efekty.

Istnieje wiele przykładów firm odnoszących sukcesy na rynku, które stawiają na różnorodność i już dziś wdrażają systemy zarządzania wiekiem. W zarządzaniu wiekiem nie chodzi o dobroczynność, chodzi o zyski.

więcej... 

 

 

 

Ostatnie materiały w serwisie

z Od pomysłu do działania - poradnik dla kobiet aktywnych 50+
z

Zarządzanie wiekiem w pytaniach i odpowiedziach dla pracodawcy

z

Oni wiedzą lepiej

z

Jutro pracowników zaczyna się dzisiaj

z

Irytacja na Ligę Mistrzów i BAR zielonogórzanek

z

Czym jest dyskryminacja - rozpoznawanie, zapobieganie - cztery części

z

Tam, gdzie świeci słońce

z

Życie zaczyna się
na 2655 m.n.p.m.

z "Lubię ludzi ruszyć" - rozmowa Aktywnych
z W kręgu kobiet 50+
z 50+? Imponuje zaangażowaniem!
z Pięćdziesiątka z puzzli
z Kilka słów o Curriculum Vitae
z Trudne rozmowy - o rozmowie kwalifikacyjnej
z W drodze do pracy - dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie
z Całe życie to rozwój - zalety wieku 50 plus
z Umowa o dzieło - przepisy
z Umowa zlecenie - przepisy
z O projekcie Strefa Aktywnych kobiet
z

Materiały w sieci

 

Patroni medialni

 

z

 

 
       
Strona powstała w ramach projektu  „Strefa aktywnych kobiet” realizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.