Wywiady i artykuły

Publikacje i informatory

Przepisy prawne
Informacje o projekcie
Adresy i telefony
Linki
Kontakt
Powrót do strony głównej

 
Wywiady i artykuły

 

 

z

Zarządzanie wiekiem w pytaniach i odpowiedziach
Poradnik dla pracodawców
(więcej)
pod red. Małgorzaty Łojkowskiej

W wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce, promuje się w ostatnim czasie zarządzanie wiekiem, jako ważny element polityki zarządzania personelem. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że pracodawcy coraz bardziej świadomie podchodzą do spraw związanych z zatrudnieniem i coraz więcej z nich zauważa, że zróżnicowanie wiekowe zespołu pozytywnie wpływa na jego efektywność.

   
z

Od pomysłu do działania - poradnik dla kobiet 50+ (więcej)
Agnieszka Kwaśniewska
Małgorzata Łojkowska
Evelina Moksecka

Jeżeli czujesz, że Twoja praca Cię nie satysfakcjonuje i chciałabyś coś w życiu zmienić, potrzebujesz dwóch ważnych rzeczy: inspiracji i informacji. Jeżeli szukasz inspiracji, chcielibyśmy zachęcić Cię do przeczytania naszego poradnika.

   
z

Kaszmirowa historia,
czyli Pani Hanna podpowiada, z czego utkać marzenia
(więcej)
Paulina Sulima

Na pytanie, jak można poradzić sobie z takimi właśnie przeciwnościami, których nie sposób przewidzieć, Pani Hanna odpowiada przewrotnie: można wziąć sznur. Na szczęście zaraz dodaje: ale skoro przeżyłam rozwód, to teraz też przeżyję. Trzeba wziąć na przetrzymanie…

   
z

Wędka zamiast ryby (więcej)
Małgorzata Olszewska

Jak wrócić na rynek pracy, gdy doświadczyliśmy długotrwałego bezrobocia, perspektywy zatrudnienia w naszym regionie są słabe, a sami nie mamy możliwości prowadzenia działalności gospodarczej? Najlepiej skrzyknąć się i otworzyć spółdzielnię socjalną.

   
z

Barowiczki – społeczniczki (więcej)
Katarzyna Szaulińska

Co rodzi się z babskiej irytacji na Ligę Mistrzów i do jakiego baru chodzą zielonogórzanki – o tym i o całej reszcie swojego życia opowiadają Dorota Haładyn i Bernadeta Daniszewska. Babska Agencja Rozwoju od sześciu lat wspiera pasje i zainteresowania kobiet w każdym wieku. Powstała w Zielonej Górze za sprawą Wandy Świdzińskiej. BAR organizuje warsztaty i wykłady z przeróżnych dziedzin-medycyny, urody, kosmetyki, jogi, tańca brzucha, rozwijania daru intuicji, gry na bębnach oraz decoupage’u. „To są rzeczy dla nas - mówi pięćdziesięcioletnia Dorota Haładyn, obecna prezes organizacji. - Tutaj spełniamy nasze marzenia”.

   
z

Równe traktowanie ze względu na wiek i płeć (więcej)
Katarzyna Wencel

Polskie prawo zakazuje dyskryminacji. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa i mamy prawo do równego traktowania przez władze publiczne. W kodeksie pracy znajdziemy wyraźny zakaz wszelkich form dyskryminacji w zatrudnieniu m.in. ze względu na wiek i płeć, ale także niepełnosprawność, pochodzenie etniczne oraz orientację seksualną. Jak nie dać się dyskryminować oraz o co walczyć - w kolejnych odsłonach materiału.

  • Dyskryminacja i jej przejawy, czyli kilka ważnych pojęć
  • Jak rozpoznać dyskryminację
  • Jak prawo chroni pracownika przed dyskryminacją
  • Polityka antydyskryminacyjna w miejscu pracy   
z

Tam, gdzie świeci słońce (więcej)
Małgorzata Łojkowska

Janina Gracha mieszka w Bieszczadach. Przeprowadziła się tu z Warszawy, gdy miała 56 lat. Szukała spokoju i zmiany. Obecnie prowadzi małe gospodarstwo agroturystyczne. Zatrudnia kilka osób. Żadna z nich nie ma mniej niż 50 lat.

   
z

Życie zaczyna się na 2655 m n.p.m. (więcej)
Małgorzata Rawińska

Choć dzieli je ponad 500 kilometrów i nigdy się nie spotkały, niejedno je łączy. Kochają górskie wędrówki. Są kobietami aktywnymi. W ubiegłym roku obie spełniły w końcu swoje marzenie i zdobyły najwyższy szczyt Tatr Gerlach. Jako emerytki. Przynajmniej metrykalne, bo zapału do życia, rozlicznych pasji i energii do ich realizacji może im pozazdrościć niejedna młodsza osoba. I pewnie zazdrości.

   
z

Lubię ludzi ruszyć (więcej)
Małgorzata Łojkowska

Mówią o niej Maryla. Od 12 lat pełni funkcję kierownika punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych i ich rodzin prowadzonego przez Bemowskie Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Reduta.” Służy pomocą wszystkim, którzy jej potrzebują. Rozmawia, tłumaczy, wspiera w kryzysach. Jakiś czas temu skończyła 60 lat, ale jak twierdzi, nie ubyło jej ani energii ani entuzjazmu. Chodzi po górach, podróżuje.

   
z

Uniwersytet dla Seniora (więcej)
Małgorzata Rawińska

Osoby powyżej 60 roku życia stanowią około 17 procent polskiego społeczeństwa. Według danych GUS-u proces starzenia się polskiego społeczeństwa postępuje – w latach 1950-1998 liczba Polaków i Polek wzrosła o ponad połowę. W odpowiedzi na ich potrzeby w latach 70. ubiegłego wieku zaczęły powstawać Uniwersytety Trzeciego Wieku.

   
z

Pięćdziesiątka z puzzli (więcej)
Patrycja Karzel

Stojąc u progu swoich 50 urodzin jestem układanką swojego życia … Jeszcze nie tak dawno myślałam, że to co za mną, to czas spokojny i poukładany. Tak jak sobie zaplanowałam w najdrobniejszym jego szczególe. Jak bardzo się myliłam!

   
z

50+? Imponuje zaangażowaniem! (więcej)
Małgorzata Olszewska

Czytelniczko tego tekstu, jeżeli masz powyżej 50 lat, powinnaś wiedzieć, że coraz większa liczba pracodawców ceni Twoje doświadczenie zawodowe i zaangażowanie. Jeżeli jesteś młodsza, też nie odchodź od ekranu – za 20 lat zarządzanie wiekiem będzie cię bezpośrednio dotyczyło. Prawdopodobnie znajdziesz się w gronie Polaków powyżej 45. roku życia, którzy wówczas będą stanowili prawie połowę populacji czynnej zawodowo. Pracodawco – ten artykuł jest również dla Ciebie, bo pokazuje, dzięki jakim ludziom możesz zwiększyć efektywność swojej firmy.

   
z

W kręgu kobiet 50 + (więcej)
Mariola Śmigaj

Nie obawiajmy się zadać pytania, jaka praca byłaby dla mnie idealna – jakie są moje mocne strony, zasoby? Czy w swoim obecnym zajęciu w pełni je wykorzystuję? Czy lubię swoją pracę czy myślę już o tym, co będę robić po przejściu na emeryturę? Jeśli wykonywana praca spełnia moje oczekiwania mogę np. zastanowić się, jak rozwijać się, co ulepszać? Jeśli nie spełnia, warto pomyśleć nad zmianą.

   
   
z

Kilka słów o Curriculum Vitae (więcej...)
Katarzyna Stawiarska

Potencjalny pracodawca w ciągu 10 sekund podejmuje decyzję o tym, czy warto dokładniej przeczytać nasze CV. Dlatego ważne jest pierwsze wrażenie. Prawidłowo sformatowane i czytelne CV to połowa sukcesu.

   
   
z

Trudne rozmowy, czyli jak zwalczyć stres i przetrwać rozmowę w sprawie pracy (więcej...)
Katarzyna Stawiarska

Każda z nas w swoim życiu podlegała ocenie. Stres w takich sytuacjach jest trudny do uniknięcia. Jest kilka metod, które można zastosować, żeby nie dać mu się pokonać i zwycięsko przejść przez rozmowę w sprawie pracy.

   
   
z

W drodze do pracy, czyli dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie (więcej...)
Katarzyna Stawiarska

Zdając sobie sprawę z atutów wieku, można zacząć swoje poszukiwanie. Wystarczy uwierzyć w siebie, by tak naprawdę zrobić swój największy i najważniejszy krok w drodze do nowej pracy.

   
   
z

Całe życie to rozwój, zalety wieku 50 plus (więcej...)
Agnieszka Czapczyńska

W rdzennych kulturach wiek 50 plus był zaszczytnym momentem, który otwierał drzwi do kręgu starszyzny. Umiano dostrzegać i wykorzystywać zalety, które przynosi dojrzałość – intuicję, doświadczenie, zdolność do wykraczania poza chwilowy zysk oraz widzenia interesu całości.

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 
 

Ostatnie materiały w serwisie

z

Tam, gdzie świeci słońce

z

Życie zaczyna się
na 2655 m.n.p.m.

z "Lubię ludzi ruszyć" - rozmowa Aktywnych
z W kręgu kobiet 50+
z 50+? Imponuje zaangażowaniem!
z Pięćdziesiątka z puzzli
z Kilka słów o Curriculum Vitae
z Trudne rozmowy - o rozmowie kwalifikacyjnej
z W drodze do pracy - dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie
z Całe życie to rozwój - zalety wieku 50 plus
z Umowa o dzieło - przepisy
z Umowa zlecenie - przepisy
z O projekcie Strefa Aktywnych kobiet
z Materiały w sieci
 

 

Patroni medialni

 

z

 

 

   
         
Strona powstała w ramach projektu  „Strefa aktywnych kobiet” realizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.