Wywiady i artykuły

Publikacje i informatory

Przepisy prawne
Informacje o projekcie
Adresy i telefony
Linki
Kontakt
Powrót do strony głównej

 

W drodze do pracy czyli dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie

Katarzyna Stawiarska

 

Jeśli ukończyłaś pięćdziesiąty rok życia i szukasz w sobie gotowości do podjęcia nowej pracy, pewnie nieraz, zamiast niej, odnalazłaś natrętną myśl, że nikt nie zatrudnia kobiet w takim wieku. Pewnie też nieraz zastanawiałaś się, w czym możesz być lepsza od młodych, rozpychających się łokciami na rynku pracy, absolwentów kilku kierunków. Jeżeli jednak nie spotkałaś jeszcze nikogo, kto by uświadomił Ci, że jesteś wymarzonym kandydatem do pracy, to pewnie dlatego, że jeszcze nie dałaś sobie szansy i nie wysłałaś CV.

Niestety często jest tak, że właśnie takie schematyczne myślenie pozbawia nas możliwości podjęcia nowej, lepszej pracy. Niedowierzając w swój sukces, nie jesteśmy w stanie sprawić, by inni w nas uwierzyli. Dlatego pierwszym i tak naprawdę najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie swojej przewagi nad konkurencją.

Analizując psychologicznie ten okres w życiu człowieka można zobaczyć, że jest to wyjątkowo dobry czas na podjęcie nowej aktywności zawodowej. Wiele osób właśnie wtedy zyskuje możliwość skupienia się na swojej pracy, rozwijaniu swoich pasji i realizowaniu potrzeb.

Kobieta po 50 roku życia jest wymarzonym pracownikiem, bo w przeciwieństwie do młodych, często niezdecydowanych, poszukujących dopiero swojej zawodowej drogi, wie czego chce. Jest przewidywalna, stabilna i pewna dla swojego pracodawcy. Przebyła też pewną drogę, zarówno zawodową jak i życiową, nieraz spotykając na niej różnych ludzi, dzięki czemu wie w jaki sposób prowadzić rozmowy, rozwiązywać konstruktywnie konflikty, zarządzać sytuacją kryzysową i nabierać odpowiedniego dystansu w sprawach, w których emocje są niewskazane. Kobiety po 50 roku życia cechuje doświadczenie, pokora, spokój, który przyniosły ze sobą minione lata, odpowiedni dystans, poczucie spełniania i satysfakcji, cechy których często brak burzliwej młodości.

Jeżeli nadal niedowierzasz, przyrównaj siebie do młodego managera w wielkiej korporacji. Masz za sobą conajmniej 20 lat rozwiązywania konfliktów w domowej firmie, zarządzania niejedną ekstrymalną sytuacjią kryzysową oraz gospodarowania niejednym ograniczonym budżetem. Nie jeden psycholog prowadzący szkolenia ze sztuki motywacji mógłby się od Ciebie uczyć.

Zdając sobie sprawę z atutów wieku, można zacząć swoje poszukiwanie. Wystarczy uwierzyć w siebie, by tak naprawdę zrobić swój największy i najważniejszy krok w drodze do nowej pracy.

Jeśli natomiast już wysyłałaś CV i nikt nie odpowiedział, nie powinno Cię to zniechęcać, a tym bardziej utwierdzać w przekonaniu, że na rynku pracy nie ma dla Ciebie miejsca. Współczesny rynek pracy przeżywa kryzys. Młodym ludziom też nie jest łatwo znaleźć pracę. Być może formuując swoje CV popełniłaś jakieś błędy, które nie pozwoliły Ci zabłysnąć na tle innych nadsyłanych życiorysów? Przeanalizuj błędy i nie poddawaj się.

 

 

 

 

 

Ostatnie materiały w serwisie

z Od pomysłu do działania - poradnik dla kobiet aktywnych 50+
z

Zarządzanie wiekiem w pytaniach i odpowiedziach dla pracodawcy

z

Oni wiedzą lepiej

z

Jutro pracowników zaczyna się dzisiaj

z

Irytacja na Ligę Mistrzów i BAR zielonogórzanek

z

Czym jest dyskryminacja - rozpoznawanie, zapobieganie - cztery części

z

Tam, gdzie świeci słońce

z

Życie zaczyna się
na 2655 m.n.p.m.

z "Lubię ludzi ruszyć" - rozmowa Aktywnych
z W kręgu kobiet 50+
z 50+? Imponuje zaangażowaniem!
z Pięćdziesiątka z puzzli
z Kilka słów o Curriculum Vitae
z Trudne rozmowy - o rozmowie kwalifikacyjnej
z W drodze do pracy - dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie
z Całe życie to rozwój - zalety wieku 50 plus
z Umowa o dzieło - przepisy
z Umowa zlecenie - przepisy
z O projekcie Strefa Aktywnych kobiet
z

Materiały w sieci

 

 

Patroni medialni

 

z

 

 
       
Strona powstała w ramach projektu  „Strefa aktywnych kobiet” realizowanego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.